A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény értelmében, aki Magyarország területén kereskedelmi tevékenységet kíván végezni, az erre irányuló szándékát köteles a kereskedelmi hatóságnak bejelenteni.
.
A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX.29.) Kormányrendelet rendelkezései alapján kereskedelmi hatóságként a település jegyzője jár el. A jegyző kereskedelmi hatáskörét Nyíregyháza Megyei Jogú Város esetén a Polgármesteri Hivatal Igazgatási Osztálya gyakorolja.
.
A Kormányrendelet értelmében kereskedelmi hatóságként a kereskedő székhelye szerinti település jegyzője jár el az alábbi kereskedelmi formákban: − mozgóbolt útján folytatott kereskedelmi tevékenység, − üzleten kívüli kereskedelem, − csomagküldő kereskedelem, − automatából történő értékesítés, − közlekedési eszközön folytatott értékesítés esetében.
.
A Kormányrendelet értelmében kereskedelmi hatóságként a kereskedelmi tevékenység helye szerinti település jegyzője jár el az alábbi kereskedelmi formákban: − az üzletben folytatott kereskedelmi tevékenység, − bevásárlóközpontban folytatott kereskedelmi tevékenység, − vásáron vagy piacon folytatott kereskedelmi tevékenység, − közterületi és − közvetlen értékesítés esetében.
.
Kizárólag üzletben forgalmazható termékek – engedélyköteles termékek kereskedelme
.
Működési engedélyt kell kérni az alább felsorolt, kizárólag üzletben forgalmazható (ún. üzletköteles) termékek forgalmazása esetén: − a kémiai biztonságról szóló törvény szerinti veszélyes anyagok és keverékek, kivéve a jövedéki adóról szóló törvény szerinti tüzelő-, fűtőanyag célú gázolaj, LPG és az üzemanyag; − az egyes festékek, lakkok és járművek javító fényezésére szolgáló termékek szerves oldószer tartalmának szabályozásáról szóló kormányrendelet hatálya alá tartozó termékek; − állatgyógyászati készítmények és hatóanyagaik; − fegyver, lőszer, robbanó- és robbantószer, gázspray, pirotechnikai termék, a polgári célú pirotechnikai tevékenységekről szóló kormányrendelet szerinti 1., 2. és 3. pirotechnikai osztályba tartozó termékek, az ott meghatározott kivételekkel; − növényvédő szerek és hatóanyagaik; − nem veszélyes hulladék; − az Országos Tűzvédelmi Szabályzat szerint fokozottan tűz- vagy robbanásveszélyes osztályba tartozó anyag, kivéve a jövedéki adóról szóló törvény szerinti tüzelő-, fűtőanyag célú gázolaj, LPG és az üzemanyag.
.
Nem kizárólag üzletben forgalmazható termékek – bejelentésköteles termékek kereskedelme
.
További termékek forgalmazása esetén működési engedélyt nem kell kérni, de a kereskedelmi tevékenység folytatására irányuló szándékot be kell jelenteni a jegyzőnek.
.
Amennyiben engedélyköteles termék kereskedelmét és bejelentés köteles termék kereskedelmét is folytatni kívánja a kereskedő, akkor az erre irányuló két beadványát egyszerre is benyújthatja hatóságunknál. Hatóságunk a bejelentést és az engedélykérelmet külön-külön bírálja el.
.
A kérelemre/bejelentésre indított eljárások:
.
A kereskedelmi eljárás illetékmentes.
.
1. A működési engedély iránti kérelemnek tartalmaznia kell:
− a kereskedő nevét, címét, illetve székhelyét; − a kereskedő cég cégjegyzékszámát, vagy egyéni vállalkozó esetében egyéni vállalkozói nyilvántartási számát; − a kereskedő statisztikai számjelét; − az üzlet adatait (címét, helyrajzi számát, alapterületét); − az üzlet tulajdonosának nevét; − nem tulajdonos kereskedő esetén az üzlet használatának jogcímét; − az üzlet elnevezését (fantázianevét); − az üzlet napi nyitvatartási idejét; − a forgalmazni kívánt termékek körét (külön kiemelve az árusítani kívánt jövedéki termékeket); − a folytatni kívánt kereskedelmi tevékenység jellegét (kiskereskedelem vagy nagykereskedelem); − kérelmező aláírását (bélyegzőjét)
.
A kérelemhez csatolni kell:
− nem a kérelmező tulajdonában lévő üzlet esetében az üzlet használatának jogcímére (bérlet stb.) vonatkozó igazoló okiratot (a tulajdoni lap kivételével); − haszonélvezet esetében - ha nem a tulajdonos vagy a haszonélvező a kérelmező - a haszonélvező hozzájárulását igazoló okiratot; − közös tulajdonban álló üzlet esetében pedig, ha nem a tulajdonostársak közössége a kérelmező, a tulajdonostársak hozzájárulását igazoló okiratot; − gazdasági társaságok esetén aláírási címpéldányt;
.
Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény előírásai szerint lehetőség van egy évnél nem régebbi előzetes szakhatósági állásfoglalás csatolására.
.
A kérelem alapján hatóságunk engedélyezési eljárást folytat le, melynek során dönt a működési engedély megadásáról vagy a kérelem elutasításáról.
.
Az engedély megadása esetén a tevékenység folytatását a hatóság nyilvántartásába rögzíti, és az önkormányzat honlapján közzé teszi.
.
2. A bejelentés köteles kereskedelmi tevékenység folytatásáról szóló bejelentésnek tartalmaznia kell:
− a kereskedő nevét, címét, illetve székhelyét; − természetes személy kereskedő esetén születési nevét, születési helyét és idejét, továbbá anyja születéskori nevét; − a kereskedő cég cégjegyzékszámát, vagy egyéni vállalkozó esetében egyéni vállalkozói nyilvántartási számát; − a kereskedő statisztikai számjelét; − az üzlet adatait (címét, helyrajzi számát, alapterületét); − az üzlet tulajdonosának nevét; − nem tulajdonos kereskedő esetén az üzlet használatának jogcímét; − az üzlet elnevezését (fantázianevét); − az üzlet napi nyitvatartási idejét; − a forgalmazni kívánt termékek körét (külön kiemelve az árusítani kívánt jövedéki termékeket); − a folytatni kívánt kereskedelmi tevékenység jellegét (kiskereskedelem vagy nagykereskedelem, illetve ügynöki kereskedelmi tevékenység); − a folytatni kívánt kereskedelmi tevékenység formáját; − mozgóbolt esetében a működési terület és az útvonal jegyzékét; − üzleten kívüli kereskedés és csomagküldő kereskedelem esetében a működési terület jegyzékét, a működési területével érintett települések, vagy - ha a tevékenység egy egész vármegyére vagy az ország egészére kiterjed - a vármegye, illetve az országos jelleg megjelölését; − a közlekedési eszközön folytatott értékesítés esetén annak a közlekedési eszköznek a megjelölését (a jármű azonosítására használt jelzés feltüntetésével), amelyen kereskedelmi tevékenységet kívánnak folytatni; − üzleten kívüli kereskedelem esetén a termék forgalmazása céljából szervezett utazás vagy tartott rendezvény helyének és időpontjának, illetve a szervezett utazás keretében tartott rendezvény esetén az utazás indulási és célhelyének, valamint az utazás időpontjának megjelölését; − vendéglátó üzlet esetén befogadóképességét; − vendéglátó üzlet esetén a vendéglátóhely üzlettípusát; − vendéglátó üzlet esetén a kereskedő nyilatkozatát kereskedelmi formák és helyek szerinti bontásban arról, hogy kíván-e szeszesital-kimérést folytatni, illetve kíván-e az üzletben zeneszolgáltatást, illetve szerencsejátéknak nem minősülő szórakoztató játékot folytatni; − azon vendéglátó üzletek esetén, amelyek kötelesek vendéglátó szoftver alkalmazására, nyilatkozat arról, hogy rendelkeznek a Kormányrendelet 28. § g) pontja szerinti vendéglátó szoftverrel; − kérelmező aláírását (bélyegzőjét)
.
A kérelemhez, bejelentéshez csatolni kell:
− nem a kérelmező tulajdonában lévő üzlet esetében az üzlet használatának jogcímére (bérlet stb.) vonatkozó igazoló okiratot (a tulajdoni lap kivételével); − haszonélvezet esetében - ha nem a tulajdonos vagy a haszonélvező a kérelmező - a haszonélvező hozzájárulását igazoló okiratot; − közös tulajdonban álló üzlet esetében pedig, ha nem a tulajdonostársak közössége a kérelmező, a tulajdonostársak hozzájárulását igazoló okiratot; − gazdasági társaságok esetén aláírási címpéldányt; − vendéglátó szoftver meglétét igazoló dokumentumot;
.
Amennyiben a bejelentés megfelel a jogszabályban előírtaknak, a benyújtást követően a hatóság a bejelentett tevékenységet nyilvántartásba veszi és a nyilvántartásba vételről 15 napon belül igazolást állít ki. A nyilvántartásba vételről hatóságunk értesíti az érintett hatóságokat.
Vendéglátóhely üzlettípusok: (a 210/2009. számú Korm. rend. 4. számú melléklete alapján):
A kiszolgálás lehet hagyományos vagy önkiszolgáló, többször használatos edényekben (étkészlet, poharak stb.). Vendégtérrel rendelkezik, a vendégeknek biztosítani kell a helyszíni fogyasztás lehetőségét
Konyha jellege, ételkészítés helye:
Az ételeket helyben készítik, főzőkonyhával rendelkezik.
A kiszolgálás önkiszolgáló, egyszer vagy többször használatos edényekben (étkészlet, poharak stb.). Helyszíni fogyasztás lehetőségét nem kötelező biztosítania.
Konyha jellege, ételkészítés helye:
Az ételeket nem feltétlenül a helyszínen készítik.
A kiszolgálás lehet hagyományos vagy önkiszolgáló, egyszer vagy többször használatos edényekben (étkészlet, poharak stb.). Helyszíni fogyasztás lehetőségét nem kötelező biztosítania.
Konyha jellege, ételkészítés helye:
A cukrászati termékeket nem feltétlenül a helyszínen készítik.
A kiszolgálás lehet hagyományos vagy önkiszolgáló, egyszer vagy többször használatos edényekben (étkészlet, poharak stb.). Helyszíni fogyasztás lehetőségét nem kötelező biztosítania.
Konyha jellege, ételkészítés helye:
Az ételeket nem feltétlenül a helyszínen készítik.
A kiszolgálás lehet hagyományos vagy önkiszolgáló, egyszer vagy többször használatos edényekben (étkészlet, poharak stb.). Helyszíni fogyasztás lehetőségét nem kötelező biztosítania.
Konyha jellege, ételkészítés helye:
Az ételeket nem feltétlenül a helyszínen készítik.
Zenés szolgáltatást nyújt, tánctérrel rendelkezik. A kiszolgálás lehet hagyományos vagy önkiszolgáló, egyszer vagy többször használatos edényekben (poharak stb.).
Konyha jellege, ételkészítés helye:
Az ételeket nem feltétlenül a helyszínen készítik.
A kiszolgálás lehet hagyományos vagy önkiszolgáló, többször használatos edényekben (étkészlet, poharak stb.). Vendégtérrel rendelkezik, a helyszíni fogyasztás lehetőségét kötelező biztosítania.
Konyha jellege, ételkészítés helye:
Az ételeket nem feltétlenül a helyszínen készítik, minimum tálalóval vagy melegítőkonyhával kell rendelkeznie.
A kiszolgálás lehet hagyományos vagy önkiszolgáló, egyszer vagy többször használatos edényekben (étkészlet, poharak stb.). Helyszíni fogyasztás lehetőségét nem kötelező biztosítania.
Konyha jellege, ételkészítés helye:
Az ételeket nem feltétlenül a helyszínen készítik, minimum befejező konyhával rendelkezik.
A kiszolgálás helye a rendezvény. A kiszolgálás lehet hagyományos vagy önkiszolgáló, egyszer vagy többször használatos edényekben (étkészlet, poharak stb.). Helyszíni fogyasztás lehetőségét nem kötelező biztosítania.
Konyha jellege, ételkészítés helye:
Az ételeket nem feltétlenül a helyszínen készítik.
.
10. Alkalmi vendéglátóhely
.
Fő terméktípusa:
Melegétel/hidegétel, kávéital, alkoholmentes és szeszes ital
Meghatározott helyen üzemel. A kiszolgálás lehet hagyományos vagy önkiszolgáló, egyszer vagy többször használatos edényekben (étkészlet, poharak stb.). Pl. Telepített food truck, borozó egy borfesztiválon
Konyha jellege, ételkészítés helye:
Az ételeket nem feltétlenül a helyszínen készítik.
.
11. Mozgó vendéglátóhely
.
Fő terméktípusa:
Melegétel/hidegétel, kávéital, alkoholmentes és szeszes ital
Folyamatosan változtatja a helyét, nem tartózkodik huzamosabb ideig egy helyben. A kiszolgálás önkiszolgáló értékesítés formájában történik nem biztosít ülőhelyet, egyszer vagy többször használatos edényekben (étkészlet, poharak stb.). Pl. Mozgó food truck, mozgó (kiskocsin) borozó egy borfesztiválon
Konyha jellege, ételkészítés helye:
Az ételeket nem feltétlenül a helyszínen készítik.
.
További előírások:
.
Amennyiben vendéglátó üzletben zeneszolgáltatást kíván folytatni, úgy az üzletnek meg kell felelnie a környezeti zaj és rezgés elleni védelem egyes szabályairól szóló 284/2007.(X.29.) Korm. rendeletben foglalt követelményeknek. Az erre vonatkozó eljárásról a tájékoztató az Igazgatási Osztály Környezetvédelmi eljárásai menüpontban található.
.
Ha a működési engedély megadását, valamint a bejelentés köteles kereskedelmi tevékenység nyilvántartásba vételét követően változás következik be a kereskedő, valamint az üzlet adataiban, azt a kereskedő haladéktalanul, illetve a nyitvatartási idő megváltozása esetén az azt megelőző nyolc munkanapon belül köteles bejelenteni a jegyzőnek. (Az üzlet használatára jogosult személyében bekövetkező változást /jogutódlás/ az új jogosultnak kell bejelentenie, mely bejelentés nem adatváltozásnak minősül.)
.
Az üzlet megszűnését a megszűnést követő nyolc napon belül kell bejelenteni a jegyzőnek
.
Ügyintézés:
.
Tájékoztatjuk Tisztelt Ügyfeleinket, hogy a kérelmek csak elektronikus úton nyújthatók be. A kérelem beadásához rendelkezésre állnak az alábbi nyomtatványok, melyeket vagy elektronikusan kitöltve, kinyomtatva, vagy kinyomtatva és kézzel kitöltve tud hatóságunkhoz eljuttatni e-papírhoz (epapir.gov.hu) való csatolással. (Címzett: Nyíregyháza Megyei Jogú Város Önkormányzata, témacsoport: Önkormányzati igazgatás, ügytípus: Kereskedelmi ügyek)
Felhívjuk szíves figyelmüket arra, hogy jogszabályi előírás alapján az ügyfelek elektronikus kapcsolattartásra kötelezettek.
.
Kérdés esetén, telefonon a 42/524-524/183 és a 42/524-524/289 számon állunk rendelkezésükre munkaidőben.
.
Kapcsolódó jogszabályok: Az általános közigazgatási rendtartásról szóló 2016. évi CL. törvény A szolgáltatási tevékenység megkezdésének és folytatásának általános szabályairól szóló 2009. évi LXXVI. törvény A kereskedelemről szóló 2005. évi CLXIV. törvény A kereskedelmi tevékenységek végzésének feltételeiről szóló 210/2009. (IX.29.) Kormányrendelet A környezeti zaj és rezgés elleni védelem egyes szabályairól szóló 284/2007. (X. 29.) Kormányrendelet
Oldalunk sütiket használ a megjelenítéshez. Honlapunkon cookie-kat használunk annak érdekében, hogy jobb szolgáltatást nyújthassunk Önnek. Cookie szabályzat..